Estetik Tedaviler

 

Gülüş Tasarımı

Kendine güvenin en güzel yansımalarından birisidir gülmek. Kişinin yaşama bakışının aynası, yaydığı enerjinin titreşmesidir. Çok gözönünde ve kişiye özeldir. Parmak izi gibidir, asla aynı değildir.

Kişinin gülüşünü dizayn etmek kişiye özel elbise tasarlamak gibi bir şey. Kişiyi tamamlayan, tüm hayatını etkileyen ve tüm hayatı boyunca yanında olacak bir şeyi dizayn ediyoruz. Bu çalışmada ağız ve dudak yapısı başlıca kriterler olmakla birlikte yüz şekli, göz şekli, rengi, cilt rengi, saç rengi gibi kişinin ifadesini oluşturan tüm bu alanların değerlendirilmesi de söz konusudur. Kişinin mesleği, sosyal konumu, eğilimleri, duygusal durumu ve motivasyonu da birer kriterdir... Dolayısıyla burda çok kapsamlı bir ön görüşme dosyası açarak işe başlıyoruz. Çeşitli açılardan fotoğraflar çekildikten sonra, alt ve üst dişlerin ölçüsünü alıyoruz. Ekibimle yaptığımız vaka toplantısından sonra bu kişiye uygun olabilecek olan tasarımları bizzat oluşturuyorum. Bilgisayar ortamında ilk simülasyon yapıldıktan sonra hastamız ile birlikte karar verdiğimiz dizaynın ağız içindeki taklidini hazırlıyoruz. Bu uygulama ile kişi final restorasyonların neye benzeyeceğini canlı olarak görme imkanı buluyor. Ardından start verip tedaviye başlıyoruz. Yurtdışı hastalarımız için bu işlerin hepsini üç gün içinde yapabilecek alt yapımız ve personelimiz mevcuttur.

 

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma işleminde hedef mevcut diş şeklinin korunarak diş minesine zarar vermeden sadece renginin açılması bazen de dişteki lekelenmelerin yok edilmesidir. Kliniğimde birçok vakaya uygulanabilecek değişik beyazlatma sistemleri bulunmaktadır. Fikir edinmek için videomuzu izleyiniz.

 

Diş Eti Estetiği

Pembe estetik olarak da bilinen bu tedaviler de çok sayıda uygulama vardır.
 

Lazer Estetiği
Diş etlerini şekillendirmek ve renk bozukluklarını gidermek için kullanılan ağrısız,acısız bir yöntemdir.

 

Diş Eti Dolgusu
Karanlık nokta dediğimiz diş etlerinin üçgen kısımlarının uçlarındaki siyah noktaların yok edilmesi için bazı hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin kullanılmasıdır.

Diş Eti Greftleri
Bazı durumlarda diş eti dokusu çok yetersizdir ve diş boyları çok uzun görünmektedir. Bu gibi durumlarda pembe diş eti dokusu grefti yapılarak bu görünüm dengelenir.

 

Şeffaf Plaklar

Gelen hastanın panoramik dediğimiz tüm dişleri gösteren bir radyografı alınır ve ağız içi muayenesi yapılır. Bilgisayar ortamında alt ve üst diş diziliminin ölçüsü alındıktan sonra dijital ortamda simülasyonu yapılan tedavi aşamaları hastaya birebir gösterilir. Tedavi planı kabul edildikten sonra başlamadan hemen önce veya eş zamanlı olarak kısa sürede bitirilmek kaydıyla var olan tüm çürüklerin tedavisi yapılır. Hastaya özel üretilen şeffaf plaklar hastaya verilir ve nasıl kullanacağı anlatılır. Ekibimiz plakların kullanım aşamasında hastayı bizzat takip eder, hatırlatmalarda bulunarak interaktif bir şekilde sürece dahil olur. Amaç ilk günlerdeki uyum aşamasını rahatlatmak ve hastaya maximum konfor sağlamaktır.


Estetik diş hekimliğinin geldiği son nokta olan bu tedavi çok büyük avantajlar sunar. Benim en sevdiğim avantajı ise sosyal hayattan kişiyi koparmamasıdır. Örneğin; çok önemli bir toplantıya veya mezuniyet balosuna giderken tellerle gözükmek istemiyorsunuz. O gece plakları çıkartmak çok kolay. Temizliği ve bakımı  çok  pratik. Koku ve renklenme yapmaz. Fikir edinmek için videomuzu izleyiniz.

 

Porselen Lamine Veneerlar

Mevcut dişlerin sadece ön yüzeylerinden en fazla  0,3-0,5 mm. sinin kaldırılması suretiyle incecik doğal diş görünümlü porselen plakların yapıştırılması işlemidir. Gülüş tasarımın da çok fazla kullanılan bir tekniktir. Çok minik miktarlarda sadece mineden yapılan kesimler sayesinde diş yapıları  neredeyse tamamen korunmuş olur. Diğer tedavilerden sonra oluşabilen hassasiyet sorunları hemen hiç görülmez. Estetiği mükemmel, son derece doğal olup, son derece de dayanıklıdır. Fikir edinmek için videomuzu izleyiniz.

porselen laminate veneer görsel.jpg
 

Kompozit Lamine Veneerlar

Doğal diş dokusu bazı sebeplerden aşınır veya rengi bozulur. Bu gibi durumlarda  diş minesinden çoğunlukla hiç alınmadan direkt olarak üzerine kompozit materyalinden veneer yapılır. Bu uygulamada estetik ve çok doğal bir görünüm elde edilir. Bu tedavide  en önemli etken hekimin el becerisi ve estetik göz eğitiminin teknik bilgisiyle mükemmel birleşmesidir. Tüm işlem baştan sona klinikte bizzat hekim tarafından uygulanır. Bir gün içerisinde biter.

 

Lumineers

Bazı vakalarda dişler hiç kesilmeden özel yapıdaki porselen bileşimlerinden üretilen incecik katmanlar direkt olarak dişlerin üstüne yapıştırılabilir. Bunlara prepless veneers da denir.

 

Dudak Estetiği

Botoks

  • Köşeleri aşağı sarkmış, üzgün görünümlü dudakların köşeleri botoks ve dolgu ile yukarı doğru yönlendirilebilir.

  • Üst dudağın hemen üstündeki ince kırışıklıklar (smoker lines) botoks ve dolgu iler düzeltilebilir.

  • Gülerken çok fazla dişetinin göründüğü dudak tipinde botoks ile bu görüntü dengelenebilir.

  • Kişi gülerken bir dudağın köşesi daha geride veya ilerde kalabilir. Botoks ile düzeltilir.

 

Dolgu
İnce dudaklara hacim vermek,şeklini değiştirmek veya kuru dudaklara nem vermek için yapılabilir. Hyaluronik asit esaslı, çapraz bağlı veya bağsız dolgular kullanılır.

 

Cerrahi
Daha komplike vakalarda  özellikle dudak damak yarığı vakalarında cerrahi gerekebilir.

 

Mezoterapi
Özellikle ağızdan nefes alam alışkalığı olan bireylerde dudaklar çok kurur ve çatlar. Sık sık yara olur. Mezoterapi ve vitamin enjeksiyonu ile dudakların rahatlaması sağlanırken burun nefesi terapisi yapılarak sorun kalıcı olarak çözümlenebilir.

 

Estetik Diş Dolguları

Kompozit Dolgular
İsviçre ve Alman marka haute couture kompozit materyalleri kullanılarak yapılan diş rengine uyumlu dolgulardır. O kadar uyumludur ki dişi dolgudan ayırtetmek için özel ışıklı cihazlar kullanmak gerekir.


Inley, Onleyler
Dijital teknoloji kullanılarak bilgisayar ortamında anında üretilebilen bu dolgular aynı gün dişlere yapıştırılabilir.

estetik diş dolguları görsel.jpg
 

Estetik Gülüş Cerrahisi

Lazer kullanılarak yapılan mini cerrahilerle dudak konumu iyileştirilebilir. Böylece gülüş çizgisi istenilen yere çekilebilir.


Diş etleri lazer cerrahisiyle yeniden şekillendirilebilir. Böylelikle diş boyu uzatılabilir. 


Üst dudağın,kişi güldüğünde çok yukarı çıkması durumunda (botoks yetmezse veya tercih edilirse) cerrahi ile kasların yapışma yeri daha aşağıya alınarak gülüş hattı istenilen yerde konumlandırılabilir.


Bazı ileri vakalarda çenelerin birbirine göre konumları çok dengesizdir. Dişler mükemmelen yapılsa da kişinin fonksiyonel olarak ve estetik olarak uygun şekilde iyileşmesi imkansızdır. Bu taktirde plastik cerrahi ile ortak yapılacak çalışma sonucu çeneler, cerrahi ile yeniden konumlandırılır. Ardından tamamlayıcı tedaviler ile hedeflenen gülüş estetiğine ulaşılır. 

 

Botoks

Botoks diş hekimliği alanında da sarsılmaz yerini almış bulunuyor. Estetik amaçla birçok alanda kullanılmasının yanı sıra başlıca:

  • Gummy smile dediğimiz diş etlerinin normalden çok daha fazla göründüğü vakalarda büyük başarı sağlıyor.

  • Bruksizm yani diş gıcırdatma alışkanlığı olan bireylerde çiğneme kas kuvvetinin azaltılarak kasların rahatlaması dişlerin zarar görmesinin engellenmesi hedefleniyor. Bu uygulama ile kişinin çene hatlarının daha yumuşak kavislere sahip olması sağlanabiliyor.

  • Bazı insanlar güldüklerinde dudakları yukarı aşırı şekilde çekilir ve hatta burun kasları da dudakları daha yukarı çekecek kadar kuvvetli kasılır. Bu gibi durumların dengelenmesinde kullanılabilir.