whatsapp
Bruksizm Tedavisi

Diş gıcırdatma ve diş sıkma hareketinin istemsiz ve çok sık yapılması durumunda bruksim yani diş gıcırdatma bir alışkanlığa dönüşür ve istemsiz olduğu için de kendiliğinden kaybolmaz. İlk zamanlar çok farkedilmeyen bu durum diş hekimi kontrolünüzde farkedilirse fazla zarar vermesine fırsat verilmeden bıraktırılabilir. Farkedilmezse genellikle çenelerde sabah ağrıları ile kendini belli etmeye başlar. İleri vakalarda dişlerin çiğneyici yüzeyleri aşınır hatta zamanla dentin dediğimiz daha sarımsı olan dişin alt tabasına kadar gider. Bu durumun ilerlemesi dişler için çok sakıncalıdır. Dentin tabakasının açığa çıkması, dişlerin koruyucu tabakasının kaybedilmesine; renk, şekil bozukluklarına, kırıkların oluşmasına ve dişin kaybına kadar gidebilir.

İlk aşama tedavisi en basit olanıdır:

Gece Koruyucusu Plaklar

Size özel yapılan şeffaf plaklar takılarak gece boyunca yapılan hareketlerden diş yüzeylerinin korunması sağlanır. Bazı durumlarda daha, kalın plaklarla kaslar da tedavi edilir.

 

Botoks

Çiğneme kasları çok kuvvetli olan kişilere botoks enjeksiyonu yapılarak kasları istemsizce kasmasının önüne geçilmiş olunur. Çok etkili bir tedavidir.

Akupunktur

Kas ağrılarının tedavisinde ve ödem çözmede oldukça başarılı olan, genellikle diğer tedavilerle kombine kullanılan bir yöntemdir. Hatta psikiyri ile birlikte çalışılan vakalarda bu konuda da yardımcıdır.

Fizyoterapi

Çok ileri vakalarda temporomandibuler eklem defektlerinin de eklenirse fiyoterapi ile kombine edilebilir.