whatsapp
Porselen Kuron Kaplama

Halk arasında genel olarak porselen kaplama olarak bilinen tedavi, tıp dünyasında porselen kuron kaplama olarak adlandırılır. Dişlerde birçok sebepten ötürü yoğun bir şekilde madde kayıpları görülebilir. Bu durumda porselen kron kaplama tercih edilir.

  İletişim formu

  Bu madde kaybına maruz dişlerin üstlerinin diş yapısına benzer bir malzemeyle kaplanmasına porselen kuron kaplama denir. Bu tedavi kalıcı bir tedavi yöntemidir. Tedavi için çeşitli malzemeler kullanılabilse de günümüzde en sık tercih edilenler metal porselen olanlar ya da tam seramik yapıda olanlardır. Bu ikisi arasından da en çok kullanılana bakılacak olursa, metal yapıdakilerin sağlamlığından dolayı daha sık tercih edildiği görülür. Gelişen seramikler de artık metaller kadar sağlam olabilmektedir.

  Porselen Kuron Kaplama Nedir?

  Dişler hasar gördüğünde, o dişlerin kaybedilmemesi için çeşitli yöntemler uygulanır. Bu yöntemlerden biri olan porselen kuron kaplama hasarlı dişin üzerine koruyucu bir parça yerleştirilmesi işlemidir. Yerleştirilen bu parça sayesinde diş yapısı güçlendirilerek diş ömrünün uzatılması amaçlanır. Bunun yanı sıra estetik açıdan da oldukça hoş görülen bir tedavi yöntemidir. Tedavide kullanılan metal destek bazı durumlarda oldukça görünür şekilde uygulanır ve bu görüntü estetik açıdan rahatsız edici bir hissiyat verebilir. Diş etini siyahlaştırdığı da zaman zaman görülmüştür.Bu yanlış yapılmış uygulamanın bir sonucudur. İşini iyi bilen bir hekim bu hataları yapmayacaktır.

  Porselen Kuron Kaplama Kimlere Uygulanır?

  Bu tedavi yüksek diş hassasiyetine sahip kişiler için tercih edilen bir tedavi olmasının yanı sıra kişilerdeki dişler arasında renk farklılıkları görülmesi durumunda da kullanılır. Diş görüntüsü için kişide tedavi sonrası estetik açıdan yaşanan kaygılar var ise, bu uygulama önerilebilir. Diş formunu değiştirmek isteyen kişiler için de bu uygulama kullanılır. İstenilen diş formuna kavuşmayı sağlarken aynı zamanda renk açısından da istenilen görüntüyü yaratır. Dişlerinde yoğun şekilde madde kaybı yaşayan kişiler için bu uygulamadan yana tercih yapılmasının sebebi tedaviyle diş yapısının korunmasının sağlanmasıdır.

  Daha önceden bu işlemi yaptırmış olan kişilerin de zamanı geldiğinde yine aynı işlemle yenilemek için tercih edebileceğini söylemek mümkündür. Kısacası bu yöntem kişinin dişinde maruz kaldığı yoğun yapı kaybının önüne geçmede etkili olurken aynı zamanda kişinin estetik açıdan oldukça güzel bir görüntü elde etmesini de sağlar. Farklı içerikler ve yöntemlerle oluşturulan porselen kuron kaplama tedavisi kişiden alınan birtakım ölçülerle o kişiye özel olarak hazırlanan bir tedavi yöntemidir.

  Porselen Kuronları Ne İçin Kullanılır?

  Oldukça etkili bir yöntem olarak kullanılan diş kronları, diş yapısını güçlendirmek, dişin kullanım ömrünü uzatmak ve diş için estetik açıdan istenilen boyutu sağlamak için sık sık tercih edilir. Kişide yoğun hasar görmüş bir diş yapısı mevcutsa, bu tedavi yöntemiyle diş sağlıklıyken olduğu duruma ve boyuta döndürülebilir. Bazı özel durumlarda bu kuronların kullanılması kaçınılmazdır. Kanal tedavisi uygulamak için içi boşaltılmış olan dişin yapısını güçlendirmek amacıyla bu kuronlar tercih edilebilir. Bunun yanı sıra dişlerde boşluklar mevcutsa ve bu boşluklar normalinden fazlaysa
  kırılma riskine karşı bu yöntem tercih edilebilir.

  Ayrıca kişide bulunan dolgular mevcut süreyi aştıysa da bunların yerini kuronlarla değiştirmek gerekebilir. Bazı insanlarda estetik açıdan rahatsız edecek bir biçimde şekilsiz veya renksiz dişler göze çarpabilir. Bu tarz görüntülere son vermek bu tedaviyle mümkün olabilir. Çapraşık dişlere sahip kişiler için de uygun bir tedavidir. Eksik diş var ise implant yerine bu tedavinin tercih edildiği durumlarda vardır. Ancak o zaman 3 tane porselen kron yapılması söz konusu olur. Bu da porselen köprü olarak adlandırılır. Bir çürük diğer yöntemlerle çözüme kavuşturulamamışsa ya da zorlayıcı durumlar oluşturuyorsa bunun için porselen kuronlar tercih edilebilir.

  Belirgin diş kırıklarının olduğu kişilerde de oldukça başvurulan bir yöntemdir. Bu durumlardan herhangi birine sahip kişiler için porselen kuron kaplama yöntemi uygulanması gerekir. Bunun için bir klinikle görüşülmeli, doktor tarafından kişi üzerinde gerekli incelemeler yapılmalı ve tedavi sürecine karar verilmelidir.

  Porselen Kuron Kaplama Avantajları Nelerdir?

  Diş yapısını güçlendirmek, dişi kurtarmak, dişin uzun ömürlü olmasını sağlamak, estetik açıdan güzel görüntüler yaratmak için kullanılan bu yöntem birçok olumlu sonucu beraberinde getirir. Bu tedavinin uygulanmasının uygun görüldüğü kişiler hem estetik hem de sağlık açısından hayal ettikleri diş yapısına ve görünümüne kavuşabilir. Kişi için olumlu sonuçlar oluşturan bu uygulamanın birçok avantajı olduğunu da belirtmek mümkündür. Bu kuronlar kişinin diş renginde üretildiği için oldukça doğal bir yapısı vardır. Yarı saydam ve pürüzsüz bir yapıya sahiptirler ve kişinin orijinal dişlerinden ayırt edilmesi pek mümkün değildir.

  Kuronların hazırlama süreci biraz uzun sürebileceğinden bu süre içerisinde kişinin mağdur edilmemesi hedeflenir. Kişi için geçici kuronlar hazırlanır.  Bu sayede kalıcı kuron tedavisini bekleyen kişilerin estetik kaygısı yok edilir. Yaşanabilecek hassasiyetleri engellenmiş olur. Çiğneme, yani kişinin yemek yiyebilme fonksiyonlarının olduğu gibi devam edebilmesi sağlanır. Bu süre için, kesilen dişler geçici kuronlar ile kaplanarak dişlerin işlevlerinin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi amaçlanır. Bu kuronlar oluşturulurken insan yapısına uygun malzemeler kullanılır. Bu yüzden de kişilerin alerjik tepkimelerle karşılaşması mümkün değildir.

  Bittiğinde oldukça güzel bir görüntüye sebep olan bu yöntem sağlık açısından da birçok avantaj sağlar. Tek dezavantajı olarak görülebilecek olan kalıcı kuronları bekleme süresini de düşünülen geçici kuronlar sayesinde kolaylıkla atlatmak mümkündür. Bu tedavi kişiler için oldukça avantaj sağlar.

  Porselen Kuron Kaplama Fiyatları 2022

  Diğer tüm tedavi yöntemleri gibi porselen kuron kaplama tedavisi için de fiyatlar değişiklik göstermektedir. Fiyatlar birçok sebebe bağlı olarak değişir. Bu yüzden sabit bir fiyatın belirlenmesi mümkün değildir. Öncelikle tedavi için kullanılacak olan porselenin kalitesinin tedavinin fiyatlandırılmasında en önemli etken olduğunu söylemek mümkündür. Birçok porselen çeşidi mevcuttur. Bunlardan hangisi seçilmişse, o doğrultuda bir fiyatlandırma yapılır. Ayrıca kişi için kaç dişe bu uygulamanın yapılacağı da oldukça önemlidir. Sadece birkaç dişe kaplama yapılması gerekmesi durumunda kişiler daha düşük bir fiyatla karşılaşırken tamamına yapılması gerekmesi gibi durumlarda bu fiyatlar daha da artabiliyor.

  Bazı tedaviler dişlerin tamamı için kaplama yapılmasını gerektiriyor. Bu tür tedavilerde doğal olarak fiyat da yüksek oluyor. Birkaç dişe kaplama yapılması gibi durumlarda genelde ön dişlerin estetik açıdan iyileştirilmesi amacıyla tercih ediliyor. Ön dişler için uygulanacak kaplama tedavisi için fiyatlandırma diğerlerine göre daha uygun bir şekilde oluyor. Fiyatların değişmesinde önemli olan bir diğer sebep de diş hekimidir. Diş hekimleri de kendi tecrübeleri doğrultusunda fiyatlarda da artış yapabiliyor. Son olarak da kişiden kişiye kaplama süreci değişebiliyor.

  Kişi için kaplama yapılabilmesi için öncelikle farklı tedaviler de uygulanması gerekiyorsa, bu tedavilerin fiyatı da eklenmiş oluyor. Mesela çürük bir diş olması durumunda önce o çürük diş temizleniyor, sonra dolgu gerekip gerekmediğine karar veriliyor ve kaplama uygulanabiliyor. En doğru şekilde porselen kuron kaplama fiyatlarına ulaşmak için bir klinikle görüşüp bilgi alınmalıdır.

  İLETİŞİM BİZE YAZIN