whatsapp
Estetik Ön Diş Dolgusu

Estetik açıdan oldukça güzel sonuçlar veren ön diş dolgusu, kırık ya da çürük sebebiyle kişinin ön dişlerinde bulunan kötü görünümü yok etmenin yanı sıra kişi için yeniden verimli bir çiğneme fonksiyonu da kazandırır. Bazı durumlarda ön dişler kişiler için hem oldukça kötü bir görüntü oluşturur hem de fonksiyonlarını eskisi gibi yerine getirememeye başlar. Bu gibi durumlarda bu dişlerin tedavi edilmesi gerekir.

  İletişim formu

  Bunun için ön plana çıkan ön diş dolgusu sayesinde kişiler kötü görüntüye veda ederken, sağlıklı bir diş yapısına da kavuşmuş olur. Bu dolgu kişiye uygulanacağı zaman mutlaka diş rengine uyum sağlamalıdır. Kişi üzerinde doğal diş görünümü yaratmalıdır. Bu dolgu sırasında, dişlerin arasında bir boşluk mevcutsa bu boşluklar kapatılır ve ayrık diş görüntüsüne de son verilebilir.

  Estetik Ön Diş Dolgusu Nedir?

  Bu tür dolgularda izlenmesi gereken adımlar değişiklik gösterir. Kaç adet dişe dolgu uygulanacağı, çürüklerin ya da kırıkların ne boyutta olduğu ve hangi malzemelerin kullanılması gerektiği kişiden kişiye göre değişir. Bu tedavinin birkaç aşaması vardır. Kişi gülümserken bir fotoğrafı çekilir ve fotoğraf üzerinden ne gibi düzenlemeler yapılması gerektiğine karar verilir. Kişiler de bu süreci yakından takip eder. Dolgu malzemesi diş yüzeyine tutunma sağlayabilsin diye bölgeye özel bir asit sürülür ve 15 saniye sonra tutuculuk sağlanmış olur. Bu işlem dişlerin yıkanarak asitten arındırılmasıyla tamamlanır. Ardından yapışmayı sağlayacak ajanlarla işlem yapılır ve uygun görülen dolgu türü uygulanır.

  Estetik Ön Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

  Dişlerde kırıklar ve çürükler mevcutsa, iki diş arası boşluk varsa bu görüntülerin yok edilebilmesi için ön diş dolgusu tedavisine başvurulur. Kuruyan dişe, diş ve dolgu malzemesinin birbirine tutunabilmesi için birkaç işlem uygulanır. Asitlenmiş yıkanmış bölge yoğun hava spreyiyle kutulur ve alana penetre olan yapıştırıcılar sürülür. Mavi ışık etkisiyle tedavi bölgesindeki maddeler polimerize edilir.. Hekim tercih ettiği teknikle dolgusunu yapar. Son işlem olarak estetik bir görüntü sağlamak amacıyla dolgu artıkları temizlenir ve diş cilalanır.

  Estetik Ön Diş Dolgusu Kimlere Uygulanır?

  Bu dolgular ön dişlerde bulunan küçük ya da orta haldeki çürükler ve oluşan kırıklar sonucu uygulanabilir. Bu dolgular kompozit malzeme kullanılarak yapılır. Bu sebepler kompozit dolgular olarak da bilinir. Çürüyen dişteki boşluğu yeniden sağlıklı fonksiyonlar için doldurmak, kırılmış diş yapısını onarmak, iki diş arasındaki boşluğu yok etmek ya da amalgam dolguları değiştirmek isteyen kişiler için uygulanması gereken bir tedavidir. Kişinin çürüğünün ve kırığının yapısı biraz daha büyükse, bu durumlarda kompozit yerine farklı malzemelerin kullanılması tercih edilir. Dişin doğal yapısının daha fazla kaybedilmesini gerektirdiği düşünüldüğü için ikinci planda kalabilir.

  Estetik Ön Diş Estetik Dolgusu Ne Kadar Dayanır?

  Bu durum, dolgunun dişin hangi bölgesine uygulanacağına göre değişiklik gösteren bir durumdur. Dişin uç kısmında bir kırık veya çürük varsa, bu kısma uygulanan dolgu ısırma ve çiğneme fonksiyonları sonucu sert yiyecekler tüketilme durumunda daha kısa süreli olabilir. Kişinin dikkatine, kullanımına ve dolgunun dişteki konumuna göre değişiklik gösteren bir noktadır. Seramik dolgularla karşılaştırıldığında, seramik dolguların daha uzun süreli kullanıldıkları görülür. Genel olarak kompozit dolguların en az kullanılabilme süresi 5 yıldır. Kişi ağız ve diş bakımını düzenli olarak sağladığı sürece sağlıklı bir ön diş dolgusu sürecinin 10 yıla kadar çıkması da mümkündür.

  Estetik Ön Diş Estetiği Ne Zaman Tercih Edilir?

  Bazı sebepler dolayısıyla kişilerin dişlerinde çürüme, kırılma gibi durumlar meydana gelebilir. Bu çürük ve kırıkların çok belirgin bir şekilde görülebildiği gibi, bazı durumlarda görülememesi de mümkündür. Bu yüzden düzenli diş kontrolü kişilerin hayatında önemli bir yere sahiptir. Kişilerin gözle göremediği ama hissettiği diş ağrıları için doktorlar mutlaka bir tanı koyacaktır. Bu durumlarda, kişi birtakım sorundan şikâyetçi olabilir. Yemek anında hissedilen bir diş ağrısı, uzun süreli geçmeyen bir diş ağrısı, sıcak-soğuk hassasiyeti görülmesi, diş üzerinde koyu renkli lekelerin görünmesi gibi durumlar doktor kontrolünü gerektiren durumlardandır.

  Eğer söz konusu diş ön dişlerden biriyse burada ağrıya sebep olan çürüğü ya da kırığı onarmak için ön diş dolgusu tercih edilmelidir. Bu dolgu türü hep amaca hizmet olarak hem de estetik olarak kişiler için güzel sonuçlar verir.

  Estetik Diş Dolgusu Fiyatları 2022

  Diş tedavileri için fiyatlar  değişkendir.  Estetik bir görünüm sağlayan ön diş dolgusu için ise sağlam bir destek oluşturmak amacıyla kaliteli malzemeler kullanılmalıdır. Bununla birlikte diş hekiminin el becerisi de oldukça önemlidir. Estetik açıdan güzel bir görüntü yaratmak konusunda diş doktorunun payı büyüktür. Tüm bu sebeplerden dolayı, dolgu fiyatları da doktordan doktora göre ve kişiden kişiye göre değişiklik gösterir.

  Ön Diş Estetik Dolgusu Belli Olur Mu?

  Bu tür dolgular, estetik bir amaca da hizmet ettiğinden kişinin diğer dişlerinden farklı değildir. Diş renginde uygulanması sebebiyle doğal diş görünümü verirler. Yapay bir süreçten geçtikleri belli olmayan dolgulardır. Kişiler bu sebeplerden ötürü eğitimli bir hekimin yapması kaydıyla ön dişleri için rahatlıkla bu dolguyu tercih edebilir.

  Ön Diş Estetik Dolgusu Düşer Mi?

  Genel olarak dolgular, çok sert ,kabuklu yiyecekleri tüketirken dikkatli olunursa kırılmaz veya düşmez. Bununla birlikte, diş sıkma alışkanlığı gösteren kişilerde dolgunun düşme olasılığı artan yük binmesi sebebiyle artar. Bu gibi durumlar için dikkatli olunmalı, sert yiyecekler tüketilmemelidir. Aynı zamanda, diş üzerine herhangi sert bir kuvvet uygulanmamalıdır. Kişi tarafından düzenli ve yeterli bir ağız bakımı yapılması dolgu kullanım süresini de arttırmış olur.

  Estetik Dolguların Ömrü Ne Kadardır?

  Diğer dolgulara nazaran çok uzun ömürlü olmamalarına rağmen kullanım süreleri kişiden kişiye göre değişir. Genel kullanım süresi 5-10 yıl arasındadır. Kişi gerekli olan ağız bakımını düzenli bir şekilde yaptığında uzun süreli kullanım olanakları sunar.

  Ön Diş Estetik Dolgusu Acıtır Mı?

  Dolgu işlemi sırasında kişiye anestezi uygulanarak tedavi hissinin yansıtılmaması sağlanır. Anestezi etkisi geçtiğinde de herhangi bir acı hissedilmez. Sonuç olarak ön dişler için yapılan estetik dolgular da tıpkı diğer dolgular gibi kişide acı hissine yol açmaz.

  Estetik Diş Dolguları Neden Gerekir?

  Hemen hemen herkes dişlerinde yapılacak olan işlemin belli olmamasını, tedavi sonucu uygulanan yapının kendisine doğallık görüntüsü sağlamasını ister. Ön dişler için de dolgu uygulaması tercih edilirken, şekil ve renk tonu açısından doğal olmasına özen gösterilir. Kişiler tarafından dolgu çizgilerinin belli olmaması istenir ve bu da estetik dolgularla sağlanır. Estetik dolgularda, orijinal diş ile dolgular arasında ayırt edilemeyecek derecede benzerlik vardır.

  Estetik Dolgular Dayanıklı Mıdır?

  Önceki yıllarda, daha çok metal dolguların sağlamlığına ve güvenilirliğine inanılırdı. Metal dolgularla onarılmış dişlerin fonksiyonlarını daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirdikleri düşünülürdü. Ancak gelişen teknolojilerle birlikte, estetik dolgularda da malzeme içeriği sağlamlaştırıldı. Hatta son zamanlarda estetik dolgular, metal dolgulara nazaran daha uzun ömürlü ve sağlıklı kullanımlar sunmaya başladı. Estetik açıdan düşünüldüğünde hem sağlığa hem de göze hitap eden bu ön diş dolgusu oldukça dayanıklıdır.

  İLETİŞİM BİZE YAZIN