whatsapp
Porselen Lamina Diş Kaplama

Dişlerde bulunan renk değişimi ve görüntü sorunlarının düzeltilmesi için uygulanan porselen restorasyonuna porselen laminalar denir. İşlem aşamalı olarak gerçekleştirilir. İlk aşamada fotoğraf çekilir ve 3D teknolojisi ile tasarım elde edilir. İkinci aşamada tasarım sonuçları kişinin ağız içerisinde denenir ve sonuçlar değerlendirilir.

  İletişim formu

  Bu sayede dişlere herhangi bir müdahalede bulunulmadan işlem sonuçları değerlendirilebilir. Ayrıca, porselen laminalar bu yönü ile hastaların karar vermesini destekler. Son olarak ölçü alınır ve laminalar el yapımı olarak hazırlanır.

  Porselen Lamina Diş Kaplama Nedir?

  Estetik bir uygulamadır. Özel yapıştırıcı ile diş üzerine yapıştırılır. Doğal diş görüntüsü veren lamineler kısa sürede gülüş tasarımının gerçekleşmesini sağlar. Farklı markalara ait lamine modelleri vardır. Kaliteli ürün kullanıldığı sürece mükemmel sonuçlar ortaya çıkar.

  Porselen Diş Laminaları Hangi Durumlarda Uygulanır?

  Diş rengi ve diş minesi üzerinde bulunan sorunlar genetik olabilir. Bu sorunlar diş temizleme ve düzenli fırçalama gibi işlemler ile giderilemez. Özellikle diş minesinin rengi sarı olan kişiler beyaz bir gülüş tasarımına sahip değildir. Böyle durumlarda porselen laminalar tavsiye edilir. Kısa sürede hayal edilen estetik gülüş ve beyaz dişlere kavuşmak mümkündür.

  Porselen Lamina Diş Kaplama Tedavisi Kimlere Uygulanır?

  Diş renginden memnun olmayan ve diğer hastalıkların tedavisinin yan etkisi olarak diş rengi koyulaşan dişler, kırık ve aşınma nedeni ile diş formunda bozulmalar oluşan kişiler, genetik faktörlere bağlı olarak çarpık ve eğrilik sorunu olan kişiler, dişlerinin arasında az miktarda ayrık olan kişiler, tel tedavisi gibi uzun süreli tedavileri yaptırmaya fırsatı olmayan kişilere uygulanabilir. Alanında uzman ve kaliteli malzeme kullanarak işlem yapan diş hekimlerinin yaptığı işlemler ömür boyu sorunsuz kullanılabilir. Diş kaplama işlemi yaptırmaya karar veren kişiler detaylı araştırmalar yapmalıdır. Ayrıca dişlerinde eksik olmayan ve diş üzerinde herhangi bir kaplama işlem bulunmayan kişiler bu teknik için en uygun olan kişilerdir.

   

  Porselen Lamina Dişlerin Avantajları Nelerdir?

  Doğru ölçüde profesyonel şekilde uygulanan porselen laminalar büyük avantajlar sağlar. Bu avantajlar:

  • Dayanıklı ve rengi bozulmayan malzemeden üretildiği için ömür boyu parlak ve beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.
  • Işık geçirgenliği mükemmel seviyede olduğu için doğal dişlerden ayrılmazlar.
  • Diş etleri ile birebir uyum sağladığı için gri görüntü oluşturmaz.
  • Sigara ve kahve gibi faktörlerden etkilenmez ve renkleri değişmez
  • Çok kısa sürede temiz ve estetik gülüş tasarımı ortaya çıkar.

  Sıraladığımız bu avantajları yakalamak için kullanılan malzemenin mutlaka kaliteli olması gerekir. Aksi halde kısa sürede kırılıp renkleri bozulabilir. Sağlam yapıştırıcı kullanılmadığı sürece laminalar diş minesinden ayrılabilir.

  Porselen Diş Laminalarının Tedavisinin Uygulanamayacağı Durumlar Yok Mudur?

  Laminaların uygulanabileceği diş şekilleri belirlidir. Bazı diş yapılarına uygulanması doğru değildir. Doğuştan ya da çürüme nedeni ile sonradan diş kaybının yaşanması ve diş eksikliği nedeni ile ayrık görüntü varlığı, yoğun diş eti probleminin yaşanması ve ağız için enfeksiyonun ciddi derecede olması durumlarında yapılmamalıdır. Ayrıca, porselen laminalar yapılmadan önce ağız içerisinde var olan sağlık sorunları giderilmelidir. Eksik diş sorunları tek başına lamina kaplama işlemi ile giderilemez. Bu nedenle bu sorunların giderilmesi için ek olarak farklı tedaviler de uygulanmalıdır.

  Lamina kaplama yapılmadan önce de ağız içi temizliği yapılmalıdır. Diş minesi üzerinde bulunan lekeler ve diğer tortular lamina kaplama yapıştırıcısının etkisini bozabilir. Bu nedenle yapıştırıcının zarar görmemesi için detaylı temizlik yapılmalıdır.

  Porselen Lamina Kaplama Kaç Seans Sürer?

  Lamina kaplama işlemi 3 seansta gerçekleşir. Birinci seans 3D tasarım ikinci seans ölçü alımı ve üçüncü seans ise yapıştırma işlemi yapılır. En önemli ve dikkat edilmesi gereken seans yapıştırma işleminin yapıldığı seanstır. Laminaların yapıştırıcı özeldir. Sıcak ve soğuk ile temasta kesinlikle etkilenmez ve zarar görmez. Bu nedenle bir süre sonra laminelerin düşeceği endişesi yersizdir. Ancak kaliteli olmayan ve dişler yeteri kadar temizlenmeden yapıştırılan kaplamalar düşer.

  Porselen Lamina Kaplama Uygulamasının Tedavi Aşamaları Nasıldır?

  Lamina tedavisi 4 aşamada uygulanan bir tedavi tekniğidir. İlk aşama dişlerin işlem için hazırlanmasıdır. Ön dişler detaylı bir şekilde temizlenir. Temizlendikten sonra dişler belirli oranda küçültülür. Küçülme işlemi kaplamanın doğal durması ve diş boyutunun büyümesini engellemek için gerekli bir işlemdir. Ancak bilindiği gibi büyük oranlarda küçültme işlemi yapılmaz. Ortalama 2 milimetre kadar bir küçülme söz konusudur. İkinci aşama ölçü alınmasıdır. Laboratuvar ortamında hazırlanacak lamineler kişinin ağız ve diş boyutlarına uygun olmalıdır.

  Aksi halde istenilen estetik gülüş tasarımı elde edilemez. Diş boyutunu belirlenen oranda küçültülmelidir. Özellikle ölçünün doğru alınması için fazla oranda küçültme yapılamaz. Üçüncü adımda lamina yaprakları hazırlanana kadar geçici kaplama yapılır. Kalıcı laminaların hazırlanma süresinde küçültülen dişlerde hassasiyet oluşmaması için geçici işlem yapılmalıdır. Son aşama yaprakların yapıştırılmasıdır. Her şey tamam olsa bile doktor bazı detayları değiştirmek isteyebilir. Porselen laminelerin rengi simanla birleştiği zaman ortaya çıkar. Prova yaparken tam anlamı ile yapıştırılmadığı için dişin rengi görülmez. Pürüzlendirme işlemi sonrasında lamina yaprakları dişe tam uyum sağlar. Ayrıca, porselen laminalar doğal rengi ve yapıştırıcı rengi ile estetik bir beyazlık oluşturur.

  Porselen Lamina Dişler Düşer Mi?

  Porselen kaplamaların düşme ve kırılma oranı çok düşüktür. Bazı bakımlar tam anlamı ile uygulandığı sürece düşme ve kırılma ihtimali yoktur. Uygulanan tedavinin başarı oranı, tedavi tekniğinin doğru olup olmadığı, tedavi sonrasında ağız hijyenine dikkat edilip edilmediği ve kullanılan malzeme kalitesine göre değişir. Özellikle kalitesiz malzeme kullanıldığı zaman laminelerin kırılma ihtimali yüksektir. İleri derecede diş sıkma ve gıcırdatma sorunu olan kişiler için lamine yapılması uygun değildir. Diş sıkma belirli bir süre sonra dişlerin aşınmasına ve zarar görmesine neden olur. Bu nedenle ilk olarak bu hastalıkların tedavi edilmesi gerekir. Botoks uygulaması ile diş sıkma ve gıcırdatma sorunu giderilebilir.

  Porselen lamina fiyatları hizmet verilen kliniğe göre değişiklik gösterir. Tedavi ücretini belirleyen kriterler, Tedavi uygulayan kliniğin konumu, diş hekiminin tedavi ücretleri, kullanılan malzemenin kalitesi, lamina öncesi uygulanan hazırlık tedavisi ve piyasa değerleri göz önüne alınır. Tedavi olamaya karar verdiğinizde mutlaka fiyat ve performans karşılaştırması yapmanızı tavsiye ediyoruz.

  Porselen Lamina Dişlerin Ömrü Ne Kadardır?

  Lamina dişler ömür boyu kalıcıdır. Tedavi sonrasında kişi ağız bakımına ve diş fırçalama gidi faktörler bu kalıcılık süresinde etkilidir. Ağız bakımına dikkat etmeyen ve düzenli fırçalamayan kişilerin dişlerinde zamanla çürük meydana gelir. Lamina altında bulunan kişinin kendi dişlerinin çürümesi ile laminalar etkisini kaybeder. Doğru diş fırçalama tekniği kullanmayan kişilerin diş minelerinde aşınmalar meydana gelir. Böyle durumlarda diş kayıplarının yaşanması söz konusudur. Lamina kaplama gülüş tasarımı tekniğidir. Dişlerde meydana gelen medikal problemler için kullanılmaz.

  Gülüş estetiği yaptırmaya karar verdiğinizde klinik araştırması yapmalısınız. Uzman hekimlerimizin yeni teknolojiye sahip cihazlar kullanılarak verdiği butik  hizmetten dolayı kliniğimizi tercih edebilirsiniz. İnsan sağlığına önem veren ve sadece kâr amacı gütmeyen klinikler maddi ve manevi kazançlar elde etmenizi sağlarken  ,uzun vadede daha hesaplıdır.. Ayrıca, porselen laminalar farklı fiyat tutarlarına sahip olduğu için fiyat araştırması yapılırken farklılığın nedenlerine de dikkat etmek gerekir.

  Porselen lamina uygulamasının aşamalarını görmek için videomuzu seyredin.

   

   

  İLETİŞİM BİZE YAZIN