whatsapp
Diş Estetiği

Diş Estetiği Hakkında Her Şey

  İletişim formu

  Dişlerin genel görünümünde problem olması halinde yapılan işlemler bütününe diş estetiği adı verilir. Dişlerin çarpık yerleşimli olması, aynı hizada olmaması, renginin sarı olması gibi durumlarda bu işlemlere sıklıkla başvurulur.

  Dişler sosyal hayatı olumlu veya olumsuz yönde etkiler. Dişlerdeki görüntü bozukluğu, çürük dişler ya da yamuk bir görüntü estetiği bozmaktadır. Ayrıca diş estetiği sayesinde kişi bu olumsuz durumlardan kolaylıkla kurtulabilmektedir.

  Diş Estetiği

  Sağlıklı ve güzel bir diş görünümüne sahip olmayı herkes ister. İnsanın kendine olan özgüvenini destekler. Sağlıklı bir gülüş herkesi her zaman mutlu eder. Bunun için de farklı ağız ve diş yapısına uygun işlemler yapılmaktadır.

  Diş Estetiği Kimler Yaptırabilir?

  Ağız ve diş sağlığında sorun yaşayan kişiler diş estetiği yaptırabilir. Diş dizilişindeki bozukluklar, diş aralığının fazla açık olması, diş etinin rengindeki değişmeler sebebiyle kişiler diş estetiğini tercih ederler. Diş eti ve yapısındaki bozukluklar kişinin hem fiziki görünümü hem de ruhsal sağlığını olumsuz etkileyebilir. Tedaviden önce genel bir muayeneyle tedavi süreci başlar. Bu süreç kişiden kişiye değişiklik gösterir. Her kişinin farklı tedavi yöntemi olacaktır. Ve bunun kararını da en sağlıklı olarak verecek olan kişi doktordur. Hemen her kuruluş diş estetiği yaptığını iddia edebilir,oysa arada çok büyük farklar vardır. Tedavi protokolüne karar veren hekimin bu işin eğitimini almış olması bukonuda uzmanlaşmış olması gereklidir.Ayrıca hekimin tüm tedavi protokollerine hakim olması ve gereken tedaviyi gereken anda planlaması gerekmektedir.Planlama safhası en önemli aşamadır. Baş estetik hekim planlamaya ekibi ile birlikte karar verir ve iş bölümü yapar. Bazı alanlarda başka uzmanların devreye girmesi gerekebilir. Bunların organizasyonunu ve değerlendirmesini estetik diş hekimi yapar.Estetik diş hekiminin uzmanlığını yaptığı okullar ,çalıştığı klinikler  tecrübesini ve bilgisini belirler.

  Diş Estetiği Öncesi Sonrası

  Diş estetiğinin öncesi -sonrasını  işlemine dişleriyle ve gülüşüyle problem yaşayan herkes dahil olmak isteyebilir. Burada önemli olan nokta ise herkese uygulanacak olan yöntemin farklı olması. Çünkü herkesin diş ve ağız problemi farklıdır. Buna bağlı olarak yapılan uygulamalar da farklı olacaktır. Başkasında görülen bir işlemde ısrarcı olmamakta fayda vardır. Doktorun sizi yönlendirmesiyle bu süreci daha rahat ve sağlıklı bir şekilde atlatabilirsiniz. Yapılan işlemlerden sonra ise doktorunuzun size verdiği tavsiyelere uymanız gerekir.

  Daha uzun süren sağlıklı gülüşler için ağız ve diş bakımlarının zamanında ve tam olarak yapılması gerekir. Ayrıca estetik sonrası orantılı bir dudak yapısı, sağlıklı ve güzel dişler, uygun tonda diş etleri ve kendine güvenen her ortamda rahatça gülümseyen ve mutlu olan yeni bir insan  göreceksiniz.

  Diş Estetiği Yaptıranlar

  Dişlerinin yapısından ve görüntüsünden memnun olmayan kişiler farklı estetik yöntemlere başvurmaktadırlar. Hem sağlıklı hem de etrafa ışıl ışıl gülücükler saçmak için hemen herkes diş estetiği uygulamalarından faydalanabilir. Uzman doktorlar öncülüğünde hangi tip probleme hangi uygulamanın yapılacağına karar verilir. Ve tedavi yaptırmak isteyen kişi de onay verirse işlemlere başlanır. Bu işlemleri yaptıran kişiler uzun yıllar sağlıklı bir gülüşe sahip olurlar. Böylece daha güzel gülüşlerle sosyal hayatın içinde mutlu bir şekilde rol alırlar. Kendilerine olan güven artar, gülmekten haz almaya başlarlar. Her şey hayal etmekle başlar, sağlıklı dişleri hayal edip onlara ulaşmak çok kolay!

  Diş Estetiği Uygulamaları

  Sağlık ve estetik açıdan ağız diş etleri ve dişlere farklı yöntemler kullanılmaktadır. En çok kullanılan uygulamaları kısa başlıklar halinde sıralayalım:

  • Diş eti estetiği (pembe estetik)
  • Diş beyazlatma (bleaching)
  • Porselen lamina uygulamaları
  • İmplant uygulamaları
  • Lazer uygulamaları
  • Inley/ onley restorasyonları
  • Dudak estetiği
  • Çene estetiği
  • Botoks

  Genellikle hemen herkese diş beyazlatma, porselen laminalar ve implantlaruygulanabilir. Bu uygulamalar kişinin cinsiyeti, yüz hatları, ten rengi, yaşı, dudak yapısı, dişlerinin durumu gibi faktörlere göre şekil alır. Bazı durumlarda estetik kavramı tüm uygulamaları kapsarken bazen de bir veya birkaç işlemi kapsayabilir. Böylece kişiye en uygun estetik formu oluşturulmuş olur.

  Diş Estetiğine Etkide Bulunan Faktörler Nelerdir?

  Estetik son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte daha da önem kazanmıştır. Önceden insanlar dişinde bir çürük ya da diş kaybı olduğunda diş doktoruna gitmekteydi. Şu an ise hem diş sağlığı hem de diş estetiğinin öneminin artmasıyla bu rutinler değişti. Ayrıca, diş estetiği teknikleri her geçen gün gelişmektedir. Daha kısa işlemlerle daha güzel sonuçlar elde etmek mümkün. Tabii bu işlemlere etki eden bazı faktörler söz konusudur. Bunlar, dişin yapısı, kişinin yüz şekli, ten rengi, yaşı,mesleği, daha önce yapılan işlemler gibi farklı faktörler sayılabilir.

  Burada önemli olan bir nokta vardır ki diğer tüm faktörleri etkiler. Bu da doğru diş hekimi ve klinik seçimidir. Beraberinde tüm problemleri yok edebildiği gibi yanlış hekim tercihi yeni problemlere yol açabilir. Hatta bazıları geri dönüşü imkânsız problemler olabilir. Kişinin ihtiyacına uygun tedavi yolu belirlenir. Bu bazen bir işlem olurken bazen daha kapsamlı birden fazla işlem olabilmektedir. Bazen de kişinin özel istekleri doğrultusunda tedavi yöntemleri geliştirilir.

  Tek Seansta Diş Estetiği Nedir? Ne Kadar Sürer?

  Gülüş tasarımında baş tek seansta diş estetiği kavramı da mevcuttur. Bu estetik uygulamasında lamine diş kaplama (yaprak porselen uygulaması, porselen dolgu ya da tam seramik köprü uygulaması gibi işlemler söz konusu olabilmektedir. Bu işlemlerde gelişmiş kamera sistemleri yardımıyla dişin yapısı incelenip ölçü alınır. Ardından elde edilen görüntü 3D olarak bilgisayar ortamında hasta ile doktor tarafından incelenip istenen forma getirilir. Böylece diş problemi olan kişiler birden fazla seansa gerek duymadan tek seansta dişlerindeki problemlerden kurtulur.

  Tek seansta olması hastaya avantaj sağlar. Sürekli git gel yapmadan bir günde işlem tamamlanır. Ortalama ise 2-4 saat arasında işlem tamamlanır. Bu işlemin süresini dişin yapısı, bozukluk seviyesi ve işlemlerin yoğunluğu etkileyebilir.

  Diş Estetiğinde Sıklıkla Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

  Gülüş tasarımı sayesinde birçok kişi sağlıklı ve göz alıcı dişlere sahip olmaktadır. Her kişinin ihtiyacı güzel bir görünüme sahip dişlerdir. Kahkahaların ışıl ışıl olması için farklı yöntemler kullanılmaktadır. En sık kullanılan yöntem ise diş beyazlatma uygulamasıdır. Herkes dişine gerekli bakımları yaptığını düşünse de bazen yanlış yöntemlerle var olan dişlerimizi daha kötü bir görüntüye itebiliyoruz. Bunun önüne geçmek için hiçbir zaman geç değil. Daha fazla zaman geçmeden hemen harekete geçip diş estetiği yaptırıp daha sağlıklı gülüşler elde edebiliriz.

  En sık kullanılan bir diğer yöntem ise porselen lamina uygulamasıdır.  Böylece dişler istenilen boy, ebat ve renkte porselen tabakasının dişlere yapıştırılmasıyla istenilen özelliklere kavuşur. Pembe estetik ile de sadece dişler değil diş etleri de ağız ve dişlere uyum sağlayarak daha sağlıklı bir form kazanmaktadır. İmplant tedavisiyle doğal dişlere yakın diş sahibi olunmaktadır. Kaybedilen dişlerin yerine çene kemiğine yerleştirilen ve çeneyle uyum sağlayan doğal diş kökü görevi gören titanyum uygulamadır.  Dişlerin doğal çiğneme, ezme görevini rahat bir şekilde yerine getirmektedir. Zirkonyum kaplama yaptırarak dişler doğal bir görünüme kavuşur. Yarı saydam özelliği sayesinden ışığı geçirerek doğal dişlere en uyumlu diş kaplama yöntemidir.

  Diş Estetiği Fiyatları

  Söz konusu gülüş tasarımı ücretleri olduğunda önceliğiniz kaliteli hizmet almaya yetecek olan bir meblağın ortalama fiyatlarını öğrenmektir. Yapılan işleme göre değişiklik gösteren fiyatlar kişiye özeldir. Çünkü herkese farklı yöntemler kullanıldığından farklı fiyatlar ortaya çıkmaktadır. Diş hekiminin belirlediği fiyat politikası doğrultusunda hastaya bilgi verilmektedir. Sizler de hayal ettiğiniz estetik gülüşe sahip olmak için uzman bir doktorla görüşerek diş estetiği yaptırabilirsiniz.

  Dudak ve çene estetiği

  Gülüş tasarımı bütün yüzü etkileyen ,ifadeyi değiştirebilen bir uygulamadır.ifadenizi değiştirmek istemiyorsanız bunu hekiminize ileterek tedavi protokolünü buna uygun planlamasını isteyebilirsiniz. Bazı durumlarda  dudaklar çok ince ise medikal estetik dolgularla hacimlendirilebilir.Bilinen markaların ,uzman kişiler tarafından uygulaması sonucu hiçbir sorun çıkmayacaktır.estetik diş hekiminizden bilgi isteyebilirsiniz.

  Dudak estetiğinde gummy smile botoks uygulaması da tamamlayıcı olarak tercih edilebilir.Uygun bölgeye uygun dozda uygulanan botoks sayesinde kişinin gülerkenki ve konuşurkenki diş etleri görünümü azaltılabilir.

  Bazı genetik özelliklerden veya sonradan çene hattı çizgisi  silikleşir veya çene ucu çok geride kalmıştır.Medikal estetik dolgularla bu bölgelerin görünümü de düzeltilirse gülüş tasasrımını daha da güzel gösterir.Kişi daha genç ve zinde gözükür.

  Çene estetiğinde en çok uygulanan yöntemlerden biri de masseter botoksudur.Diş sıkma alışkanlığının tedavisi olabildiği gibi fazla kare ve köşeleri yumuşatmakta da uygulanabilir.

  İLETİŞİM BİZE YAZIN