whatsapp
İnley ve Onley

Kişide normal dolgularla tedavi edilemeyecek kadar büyük, kaplama ile müdahale edilemeyecek kadar da küçük bir kısımda çürük mevcutsa, bu durumlarda inley & onley diş dolgusu tercih edilir. Genelde tam seramik materyalden oluşan bu dolgular, laboratuvar ortamında hazırlanarak diş doktorları tarafından kişinin gerekli dişine tatbik edilir.

  İletişim formu

  Kişiye özel hazırlanan inley & onley dolgular, diğer dolgu çeşitleri gibi randevu sırasında direkt olarak uygulanmaz. Kişiye özel hazırlandıkları için, rengi ve şekli açısından oldukça estetik bir görüntü yaratır. Uygulanacakları bölge ve çürüğün durumu bakımından farklılık gösteren bu dolgular arasında temel bir fark vardır.

  İnley ve Onley Nedir?

  İnley dolgular kişinin dişinin daha çok iç tarafına gelen kısımlara uygulanırken, onley dolgular dişin üst kısmına uygulanır. Her ikisi de kişiler için özel olarak üretilen dolgulardır.ji ve alt yapı mevcuttur.

  İnley ve Onley Uygulaması Nasıl Yapılır?

  Diş için genel olarak her tedavide olduğu gibi bunda da öncelikle kişinin uygulama yapılacak olan bölgesi uyuşturulur ve sonrasında çürük kısım temizlenir. Tedavi için  gerekli diş ve çevre dişlerin ölçüsü alınır. Geçici dolgu yöntemiyle asıl dolgu hazırlanana kadar bölge kapatılır. Ölçüler laboratuvara gönderilir ve ilk seans bu şekilde tamamlanır. Bir sonraki seansta geçici dolgu çıkartılır. Hazır olan inley & onley dolguların provası yapılır ve sonrasında cilalanıp kişinin dişine yapıştırılır. Genel olarak bakıldığında 1 ya da 2 seans süren bir uygulama olduğu görülür. Kliniğimizde aynı gün içinde bu dolguları üretip hastaya takabilecek teknoloji bulunmaktadır.

  İnley ve Onley Neden Tercih Edilir?

  Bu tür dolgular kişiler için birçok avantaj sağlar. Öncelikle sebep oldukları estetik görüntü, tercih edilmelerinin baş sebeplerindendir. Gleneksel dolgulara göre daha uzun ömürlü olurlar. Uygulama sayesinde dişin kalan sağlam dokusu korunabilir. Yeni çürük oluşturma riski düşük olan bu dolgular kenar sızıntılarına da sebep olmazlar. Kişiye özel, ölçü alınarak hazırlandığından dişlerde fazladan kesilme işlemine gerek kalmaz. Çiğneme fonksiyonları için oldukça güçlü diş yapıları oluştururlar. Kişinin diş rengine sahip oldukları için, doğal diş görüntüsü verirler.

  Uygulama sonrası allerjik reaksiyona sebebiyet vermezler. Zamana bağlı olarak yıpranma görünmez. Uygulama süresi oldukça kısadır. Bu da tercih edilme oranını arttıran önemli bir etkendir. Sağlık açısından idealdir, yapıları sayesinde bakterilerin tutunması zordur. Kişiye özel hazırlanır ve özel şekilde yapıştırılır. Kenar sızıntısı açısından herhangi bir sorun yaşanması mümkün değildir. Tüm bu sebeplerden dolayı, inley & onley dolgular oldukça tercih edilen dolgulardır.

  İnley ve Onley Dolgunun Ömrü Ne Kadardır?

  Kişinin kendine ve doktorun kontrol sonuçlarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilen bir durumdur. Öncelikle dolgunun yapıldığı madde bu konuda oldukça etkilidir. Buna bağlı olarak kullanım süresi de değişir. Kişinin diş durumu da uygulamanın ömrü noktasında etki eden faktörlerden biridir. Dişin  durumuna bağlı olarak süre farketse de genellikle iyi bakıldığında ömür boyu kullanılabilir.Hijyen, her tedavi için olduğu gibi bu tedavi için de çok önemlidir. Kişi sağlıklı ve temiz bir şekilde ağız bakımı yaptığı takdirde uzun süreli kullanımlar mümkün olur. Aynı şekilde doktor kontrolü de önemlidir. Doktor kontrolüne bağlı, gereken durumlarda müdahaleyle kişiler daha uzun süreli kullanımlar yakalayabilir.

  İnley veya Onley Yapılmışsa Özel Bir Bakım Uygulamalı Mıyım?

  Bu işlem sonrasında kişinin yapacağı bakım oldukça önemlidir. Tedavi sonrasında düzenli bakım yapmak, işlem için uzun ömürlü sonuçlar yaratır. Öncelikle, inley & onley işlemi sonrasında diş fırçalama düzenini aynı şekilde devam ettirmek gerektiği söylenebilir. Bu konuda mutlaka özenli olunmalıdır. Hatta gün içerisinde dişler, diş ipinden yardım alınarak da temizlenmelidir. Bunun dışında kişinin düzenli olarak doktor kontrolüne tabii tutulması gerekir. Düzenli bir bakım ve doktor kontrolü dikkat edilmesi gereken, önemli noktalardır.

  Günlük Hayatta Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

  Günlük hayatta dikkat edilmesi gereken tek nokta temizliktir. İyi ve düzenli bir ağız bakımı yapıldığı sürece, yapılan işlemin sonucu da sağlıklı olacaktır. Bunun için dişler düzenli fırçalanmalı ve gün içerisinde mutlaka diş ipi de kullanılmalıdır. Düzenli doktor muayenesi de çok önemlidir. Sağlıklı bir kullanım süreci için muayeneler aksatılmamalıdır. Doktorlar, bu muayenelerin sonucunda zaman zaman dolguları cilalamak isteyebilir.Fındık fıstık kabukları gibi sert şeyleri dişinizle kırmamanız gerekir.Dişler nasıl kırılabiliyorsa onleyler de böyle durumlarda kırılabilir.

  İnley ve Onley Restorasyonlar Ne Zaman Tercih Edilir?

  Kişiler, dişlerinde kırık ya da çürük sebebiyle yoğun madde kaybı yaşıyorsa inley & onley tedavi yöntemi önerilir. Dolgunun yapılması zor olduğu ve kaplamanın tercih edilmesine gerek kalmayacak kadar da doku kaybı yaşanmadığı durumlarda bu uygulama tercih edilir.

  İnley ve Onley Restorasyonların Faydaları Nelerdir?

  Bu restorasyonların kişiler için oldukça fazla faydaları vardır. Bu yüzden tercih edilme sıklıkları da fazladır. Estetik bir yapıya sahip olan inley & onley tedavisi sayesinde kişiler doğal bir diş görüntüsüne sahip olur. Ayrıca bu dolgular kişiye özel olarak hazırlandığı için diğer dişlerde herhangi bir değişikliğe gidilmesine gerek yoktur. Diş estetiği açısından pratik çözümler sunarlar. Uygulama sonrası alerjik reaksiyona rastlanmadığı için kişiler için sağlıklı bir tedavi sonrası süreci sağlarlar.

  Porselen bir içerik olduğu için zamanla renklenme görülmesi mümkün değildir. Sıcak-soğuk hassasiyetine sebep vermezler. En önemlisi de tekrar çürüme yaşanmaz. Tüm bu sebepler dolayısıyla bu uygulama, kişilere tedavi anı ve tedavi sonrası açısından önemli faydalar sağlar.

  İnley ve Onley Restorasyonlar Normal Dolgulara Göre Daha Dayanıklı Mıdır?

  Oldukça dayanıklı olan inley & onley dolgular için en önemli avantaj da sağlam yapıları olarak görülür. Sağlam olan bu yapıları sayesinde oldukça uzun süreli kullanım sağlarlar. Klasik dolgularla karşılaştırıldıklarında, hiç aşındırmaya maruz kalmadıklarını söylemek mümkündür. Yıllar geçse bile aynı boyutta kalırlar ve bu konuda herhangi bir hasar söz konusu olamaz. Direkt olarak kişiye uygulanmayan, laboratuvar ortamında kişilerin ölçüleri doğrultusunda özel olarak üretilen bu dolgular diğer dolgulardan daha sağlıklı sonuçlar verir.

  İnley Restorasyon ve Onley Restorasyonun Farkı Nedir?

  Genel olarak bakıldığında sık sık birlikte kullanılsa da, aslında bu tedaviler farklı amaçlara hizmet ederler. İnley ve onley restorasyonların kapsadıkları alanlar farklıdır. Uygulama yapılacak bölgeye ve çürüğün boyutuna bağlı olarak kullanım açısından farklılık yaratırlar. Tedavi sonucu olarak düşünülürse, her ikisinin de çürük veya kırık gibi sebeplerle madde kaybı yaşanmış bölgenin kapatılarak tedavi edilmesini sağladığı söylenebilir. Ancak tedavi yöntemleri bir o kadar farklıdır. Kişi daha az madde kaybı yaşıyorsa inley dolgular tercih edilir. Bu tür dolgular daha çok dişin iç yapısına yerleştirilir. Diş yapısının çiğneme yüzeyi kısımlarını içine almayan bir uygulama şeklidir.

  Bu durumda klasik dolgunun da kullanılması mümkündür. Fakat inley dolgu avantajları düşünüldüğünde kişiler bunu tercih eder. Onley dolgular daha geniş hasarlı diş yapıları için tercih edilir. Kişi yoğun derecede madde kaybı yaşıyorsa onley dolgu ile tedavi yöntemi izlenmelidir. Dişin dış yapısında kullanılırlar. Bu yüzden onley dolgular tedavi açısından kuron kaplama tedavisine çok benzer. Bir ve birden fazla diş tepeciğinin tedavi edilmesinde bu yöntem kullanılır. Ebat olarak oldukça büyük yapılara sahip olan dolgulardır. Kısacası inley & onley tedavi yöntemleri tedavi sonucu düşünüldüğünde, kişilerde aynı amaca hizmet etse de kullanım durumları birbirinden oldukça farklıdır.

  İLETİŞİM BİZE YAZIN