whatsapp
İmplant Destekli Protez

İmplant Destekli Protez Nedir?

Total dişsizlik veya tek diş eksikliği olan bireylere özel tasarlanan, implant veya üzerine uygulanan işlemler bütününe implant destekli protez adı verilir. Diş kaybı olan kişiler için en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Bu tedavi yönteminde implant üzerine yerleştirilen ve implantlar tarafından desteklenen sabit olan veya kısmen hareketli olan protezler kullanılır. İmplant üstü sabit protezler tek kuron şeklinde ya da tüm protez olarak uygulanır. Protezler diş kaybı dışında, zamanla aşınmış olan dişlerde, çoklu düzeltme ve gülüş estetiği amacıyla da yaptırılabilir.

  İletişim formu

  Ayrıca yeterli kemik yapısı olan kişiler de bu tedavi yönteminden rahatlıkla faydalanabilmektedirler. Özellikle yaşlılarda çok fazla diş eksikliği olması sebebiyle sıkça bu yöntem kullanılmaktadır. Gençler ise genellikle estetik açıdan tam ve sağlıklı bir gülüş için protez yöntemini tercih etmektedirler.

  İmplant Destekli Köprünün Bakımı Nasıl Yapılır?

  Birden fazla diş kaybında implant destekli köprü çok rahatlıkla kullanılmaktadır. İmplantlar sayesinde diğer dişlerin kesimine gerek kalmaz, sağlam dişler korunmuş olur. Ayrıca çekilen dişin kemiği de korunmuş olmaktadır. İmplant uygulaması sağlamlık ve güzel bir görünüm için başarılı sonuçlar vermektedir. İmplant destekli köprünün bakımı oldukça özen istemektedir. Doğal dişlere göre daha hassas olabilmektedir. Bu yüzden yıpranması, aşınması ve zarar görmesi kullanılan temizlik malzemeleriyle bağlantılıdır. Günde en az iki defa mutlaka fırçalanmalıdır.

  Köprü altı diş ipi ve ağız bakım suları ile takviye temizlik yapılmalıdır. Çok sert kabuklu yiyeceklerden ve kuru yemişlerden uzak durulmalıdır. Ayrıca, implant üstü protezler yapısal anlamda çok sağlam bir şekilde olsa da kullanım ve bakımlara dikkat edilmezse istenmeyen durumlarla karşılaşılabilmektedir.

   


   

  İmplant Üstü Protezler Kaç Bölümden Oluşur?

  Bazı durumlarda eksik dişlerin köklerini değiştirmek için üst veya alt çenenin kemiğine titanyum implantlar yerleştirilir. Bu implantlar çoklu yani genellikle dört veya daha fazla implanttan oluşur. Bu bölüm yapılan implantları proteze bağlamaktadır. Protezler için implant sayısı tedavi edilen çene kemiğine bağlı olarak şekillenir. Alt ve üst çene kemiklerinin yoğunlukları farklıdır. Doğası gereği alt çene kemiği üst çene kemiğine göre daha yoğun bir kemik yapısına sahiptir. Bu yüzden alt çene kemiğinin daha düşük bir sabit protezi için daha az implant gerekmektedir.

  İmplant Üstü Protez Çeşitleri Nelerdir?

  Diş durumuna göre implant üstü protezler iki çeşitten oluşmaktadır. Bunları ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

  • Sabit protezler; implant üstü protez denince akla ilk gelen yöntem sabit protez Çeneye yerleştirilen vidalar sayesinde sabitlenen protezler kullanım kolaylığı sağlar. Bir veya bir kaç diş kaybı olan hastalar için uygulanan tedavi yöntemidir. Kullanımı oldukça kolaydır. Dayanıklılığı da kullanan hastalar tarafından tercih edilme nedenleri arasındadır.
  • Hareketli protezler; bu tip protezler tamamen dişlerin olmadığı çene yapısı için uygundur. Hareketli protezler çeneye takılan yapay kökün üzerine takılan özel aparatlarla tutturulmuş apareylerdir. Üst bar bağlantılı diş protezleri de hareketi protezler grubundadır. Ancak klasiklere göre cok daha stabildir.

  Son yıllarda bu protezlerin kullanımı artmıştır. Memnuniyet oranı çok yüksek olan bu protezler uzun yıllar kullanılabilmektedir. Bu da hastalar için bup otezleri tercih etme nedenlerinin başında gelmektedir. Ayrıca var olan dişlere dokunulmaması ve kemik yapısını olumlu yönde etkilemesi de tercih edilmesini etkilemektedir. Çünkü ağız ve diş sağlığı hem fiziksel hem de ruhsal anlamda büyük önem taşımaktadır.

   


   

  İmplant Üstü Protez Süreci Neler İçerir?

  Tedavi başlamadan önce doktor tarafından ayrıntılı muayene ve tespit sağlanır. Yapılan incelemeler sonucunda izlenecek yol belirlenir. Diş kaybına bağlı olarak gereken yöntem belirlenir. Öncelikle çeneye yapay köklerin yerleştirilmesiyle süreç başlar. Hastanın ağız sağlığının durumuna göre 2 veya 6 yapay kök yani implant yerleştirilir. Çene kemiğinin durumuna göre bu sayılar değişmektedir. İmplantların çeneyle bütünleşmesi süresi değişkenlik gösterir. Genel olarak 3 ila 6 ay arasında çeneyle bütünleşmesi sağlanır. Bu sürede hastanın mağdur olmaması için geçici protezler verilir.

  İyileşme süresi tam anlamıyla gerçekleştiğinde hastaya özel  tasarlanan protezler implantların üzerine yerleştirilir. Böylece tedavi süreci tamamlanmış olmaktadır. Bu aşamadan sonra protezlerin kullanımı ve bakımı önem kazanmaktadır. Hastanın sağlıklı bir şekilde bu implant üstü protezler kullanabilmesi için doktorun verdiği tavsiyelere mutlaka uyması gerekir.

  İmplant Üstü Protezlerin Avantajları

  Öncelikle protezlerin kullanımı hastanın hayat standartlarını oldukça yükseltmektedir. Bunun için de doğru bir doktor seçimiyle doğru yapılan uygulamaların olması gerekir. Bu işlemin avantajlarını maddeler halinde incelemek daha doğru olacaktır.

  • İmplantlar sayesinde kemik yapısı güçlenir ve kemik kaybı önlenmiş olur. Unutulmamalıdır ki diş olmayan yerdeki kemik zamanla azalır ve destek olarak yetersiz bir hale gelir.
  • Tek diş implantlarında sağlam dişlere dokunulmaz.
  • Kişinin ihtiyacına uygun tedavi yöntemi seçeneği mevcuttur.
  • Özellikle hiç dişi olmayanlar için kalıcı çözüm sunar.
  • Doğru şartlarda ve uzman kişi tarafından yapıldığında kullanım ömrü çok uzundur.
  • Gülüş estetiği sorunları, diş kaybı gibi sorunları ortadan kaldırır.

  Daha sağlıklı, sağlam ve estetik görünüme sahip olan gülüşler için implant üstü protezler tercih edilmelidir. Tedavi olduktan sonra ise mutlaka doğru bir şekilde bakımı yapılmalıdır. Ayrıca rutin kontroller de sağlanmalıdır. Bazen kontroller sırasında ters giden durumlara erken müdahale kişiye birçok sıkıntıdan kurtarmaktadır. Yapılan her işlem bütünüyle ele alınmalıdır. İşlem öncesi, işlem sırası ve işlem sonrası olarak değerlendirilmelidir.

  İmplant Destekli Protez Fiyatları 2022

  İmplant destekli protezlerin avantajlarından dolayı her yaştan insan tercih etmektedir. Gelişimini tamamlayan her bireye bu uygulamalar yapılabilmektedir. Bu protezlerin fiyatlarını belirleyen faktörler ise hastanın çe yapısı, diş kaybının boyutu, takılacak protezlerin adeti gibi etkenlerdir. Bazı durumlarda tek bir diş kaybı yaşayan kişinin işlemleriyle yaşlı bir kişinin tamamen dişlerinin kaybı konusu karıştırılabilmektedir. Unutmayalım ki burada söz konusu olan ağız ve diş yapısının kişiden kişiye farklı özellikleri barındırması. Bu yüzden tek bir rutin işlem veya maliyetten söz etmek mümkün olmayacaktır.

  Kişiye özel hazırlanan tedavi süreci bazında doktorla ayrıntılı bir şekilde konuşup bilgi almak gereklidir. Böylece herhangi bir konuda aklınızda soru işareti kalmayacaktır. Ayrıca doktor da bu tedaviyle alakalı tüm süreci ayrıntılı bir şekilde size sunacaktır. Sizler de diş kaybı sorunu ya da gülüş estetiği konusunda problem yaşıyorsanız mutlaka implant üstü protezler hakkında bilgi edinip, tedavi olmaya başlayabilirsiniz.

  Konuyla ilgili öğretici videolarımızı izleyerek işlemlerin nasıl gerçekleştirildiği hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

  İLETİŞİM BİZE YAZIN